„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија | Правдико

Правдико

   

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека забележала координирано неавтентично однесување.

„Ројтерс“ пренесе дека компанијата објавила оти вкупно 2.632 страници, групи и профили биле отстранети од „Фејсбук“ и „Инстаграм“ поради операции поврзани со споменатите земји.

Се наведува дека 513 од профилите биле поврзани со Иран, а 1.907 со Русија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико