Фетаи бара притвор за осудените во „Монструм“ поради опасност од бегство | Правдико

Правдико

   

Фетаи бара притвор за осудените во „Монструм“ поради опасност од бегство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителката Фатиме Фетаи, која заедно со обвинителот Гаврил Бубевски го застапуваа обвинението за случајот „Монструм“, денеска, по изрекувањето на пресудите, побараа определување на мерка притвор за неправосилно осудените Хаки и Фејзи Азири „поради опасност од бегство.

Денеска во Кривичниот суд во Скопје, за случајот „Монструм“, односно за петкратното убиство кај Смилковско езеро во 2012 година, Алил Демири и браќата Агим и Африм Исмаиловиќ, за кои судијата рече дека се виновни за кривичното дело „тероризам“, добија доживотен затвор, обвинетиот Хаки Азири доби казна затвор од 9 години, а Фејзи Азири е осуден на казна затвор од 15 години. Поради недостаток на докази, ослободен е обвинетиот Сами Љута. Пресутите се неправосилни и на нив има право на приговор.

„Заедничко за сите обвинети е околноста што постои опасност од нивно бегство, а првообвинетиот Алил Демири и второобвинетиот Африм Исмаиловиќ веќе девет години и се во бегство, за обвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ нема ниту потреба, за нив постои решение за определување на мерка притвор“, рече денеска обвинителката Фетаи по соопштувањето на пресудата од страна на судијата Огнен Ставрев.

Партнери на Правдико