ФИФА отвара истрага за подмитување на Светското првенство 2006-та против Бекенбауер | Правдико

Правдико

   

ФИФА отвара истрага за подмитување на Светското првенство 2006-та против Бекенбауер

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Етичкиот комитет на ФИФА отвори истрага за подмитување против Франц Бекенбауер и други функционери на Светското првенство за фудбал во Германија во 2006 година.

fifa

Етичките обвинители дејствувале поради зголемувањето на сомневање за кривично дело во врска со добивањето на правата за домаќин на Светскиот куп во 2000-та година, и неправилни седум-цифрени исплати неколку години подоцна.

Бекенбауер, членот на Извршниот комитет на ФИФА Волфганг Ниерсбах и други официјални лица беа посочени пред три недели во извештајот на истрагата од страна на адвокатска фирма овластена од германската фудбалска федерација.

Новиот случај е поврзан со “изборот на домаќин на Светското првенство во 2006 година и неговото поврзано финансирање”, се наведува во соопштението на Етичкиот комитет на ФИФА.

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико