Филипче: Вакцината против Ковид-19 ќе биде бесплатна | Правдико

Правдико

   

Филипче: Вакцината против Ковид-19 ќе биде бесплатна

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека се уште не се знае која ќе биде цената за вакцината за Ковид-19, но дефинитивно државата ќе издвои буџет и вакцинирањето ќе биде бесплатно.

Филипче, во интервју за Слободен печат, вели дека имаат два механизми во овој момент за набавка – едниот е Ковакс механизмот, преку СЗО и Алијансата за имунизација.

„Потпишавме писмо на намери и овој механизам им овозможува на земјите рамноправно да им бидат распределени вакцините според бројот на населението тогаш кога ќе излезат на пазарот, од секој последователен производител. Земјите – членки на Европската Унија потпишаа билатерални договори со компанијата која работи на оксфордската вакцина „Астра зенека”. Добивме понуда Полска да набави соодветна количина и за нас, заради тоа што нема да имаме можност за билатерален договор. Дефинитивно, со два механизми обезбедуваме дека вакцината ќе биде достапна и за нашите граѓани, бесплатно. Вакцината од Оксфорд во земјава ќе стигне преку партнерство и соработка со Полска и ќе биде бесплатна“, вели Филипче.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико