Филмски грабеж во Кан, украден накит во вредност од 17,5 милиони евра | Правдико

Правдико

   

Филмски грабеж во Кан, украден накит во вредност од 17,5 милиони евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Една недела пред почетокот на Канскиот филмски фестивал, ограбена е луксузната продавница „Картие“ во Кан, а однесен е накит и часовници во вредност од 17,5 милиони евра, соопштија извори блиски до полициската истрага.

3824535133_872f70869e_z

Еден од ограбувачите носел маска на старица и имал пиштол, а кога упаднал во продавницата, им ја отворил вратата на двајцата соучесници, додека четвртиот крадец стражарел пред влезот на продавницата.

Во моментот на кражбата, во продавницата имало двајца продавачи и купувач.

Крадците побегнале со украден автомобил „мерцедес“, кој подоцна е пронајден во резидентниот дел на градот.

Француската полиција се обидува со помош на камерите од продавницата да ги идентификува крадците.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико