„Финанце“: Поранешна Европска Република Грција | Правдико

Правдико

   

„Финанце“: Поранешна Европска Република Грција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Светските весници денеска насловните страници ги посветија на референдумот на Грција и на продлабочувањето на јазот меѓу официјална Атина и Европа.

naslovni

Меѓу најинтересните се на словенечкиот весник „Финанце“, кој во стилот на привременото име на Македонија во ОН, ја нарече Грција ФЕРОГ (Former European Republic of Greece), и на францускиот весник „Либерасион“, кој на насловната страница со црна силуета на Ципрас веста за референдумот ја објави под насловот „Не на Зевс“.

Извор: Мета.мк

Партнери на Правдико