(ФОТО) Битолските студенти на протест против државниот испит | Правдико

Правдико

   

(ФОТО) Битолските студенти на протест против државниот испит

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска во 14:00 часот, пред Техничкиот факултет во Битола започна протестот на Студентскиот пленум -УКЛО, на кој се приклучија средношколци, родители и професори, кои заедно маршираа изкажувајќи го револтот против новите предлог-измени на Законот за високото образование. На протестот беа истакнати повеќе пароли меѓу кои беа:

– Лажете, немаше јавна дебата!

– Колку сте, толку сте, нетокму сте!

– Молчењето е одобрување!

– Дедо мраз донеси им разум!

ФОТО: Правдико

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико