ФОТО: Богоевски се појави на распит за „Маѓар Телеком“ | Правдико

Правдико

   

ФОТО: Богоевски се појави на распит за „Маѓар Телеком“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот разузнавач Слободан Богоевски се појави во Jавното обвинителство на сослушување како сведок за аферата со „Маѓар телеком“ милионската афера, за која е во тек и постапка во Њујорк.

EF864DC8B7A95945B4E281767E86EFF5

Богоевски беше повикан на сослушување, откако во саботата се врати од неколкудневниот одмор на доиздржување на казната затвор во кумановскиот затвор. Богоевски во моментов ја отслужува двегодишната казна затвор за случајот „Агент”, односно за продажба на државно земјиште – плац со површина од 19.000 метри, во непосредна близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“.

Засега не се обелоденува кој се’ ќе се најде на листата на сведоци во предистражната постапка која обвинителството ја отвори неодамна по „допрен глас од јавноста“. „За други дејствија кои ќе бидат преземени, во моментов не сме во можност да споделиме детали“, велат извори од Јавното обвинителство.

AABECAFDCC8B3B49BDE4FC61BB1EC70E

A288CC00ABCA9E45AAE06C7038CDB741

9A9A4BBC183CF24CAE0681940FA26EFB

1C9C5D254FF4A04AB092C403C373CEA5

ФОТО: Петр Стојановски

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико