(Фото) Судницата број 600 - местото каде се спроведуваше Нирнбершкиот процес | Правдико

Правдико

   

(Фото) Судницата број 600 – местото каде се спроведуваше Нирнбершкиот процес

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Нирнбершкиот процес  е називот за последователните судења на истакнати членови на политичкото,военото и економското водство на Третиот рајх. Судењата биле оддржани во градот Нирнберг, Германија, од 1945 до 1949, воНирнбершката палата на правдата. Првото и најпознатото од овие судења е Судењето на главните воени злосторници на меѓународниот воен трибунал, коешто судело 24 лица од најважните заробени водачи во Нацистичка Германија.

Судењата се одвиваа во познатата судница број 600, стационирана на источното крило од Палатата на правдата. Оваа судница сеуште се користи, посебно за потешки кривични предмети. По завршувањето на Нирнбершките судења, судницата беше реновирана и смалена.

–ПРАВДИКО–

Препорачуваме

Партнери на Правдико