(Фото) Тунелот по кој Ел Чапо избега од затвор | Правдико

Правдико

   

(Фото) Тунелот по кој Ел Чапо избега од затвор

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ел Чапо, еден од најмоќните кралеви  на дрогата во Мексико, избега  од затворот Алтиплано, преку тунел долг 1,5 километар, кој водел од неговата ќелија па се до некоја напуштена зграда надвор од затворските ѕидови.

Полицијата потоа го откри патот по кој побегнал кој ги оставил без зборови. Тие наишле на софистициран тунел со вентилација, струја, светло и резерви со воздх.Пронајден бил и моторцикл кој требало да служи за бегство во хитни случаеви. Меѓутоа се поставува прашањето како е можно никој од обезбедувањето на овој високо обезбедуван затвор, да не забележи 3 тони земја која е ископана од тунелот. Утврдено е дека тунелот бил долг 1.5 километри, широк 80 сантиметри и висок 1.7 метри.

Партнери на Правдико