Франција почна со судење на осомничените терористи од 2012 година | Правдико

Правдико

   

Франција почна со судење на осомничените терористи од 2012 година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во Франција денеска почна судењето на 20 членови на терористичка група во Франција обвинети за бомбашкиот напад врз еврејска продавница во 2012 година.

„Келијата Кан-Торси“, наречена по градовите во кои членовите беа стационирани, осомничена е дека испланирала и неколку други напади.

Судењето почна во атмосфера на страв од нови терористички напади на екстремистите. Полицијата во вторникот уапси две лица под сомнение дека планирале напад неколку дена пред претседателските избори, кои првпат ќе бидат одржани во вонредна состојба.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико