Франција: Полицијата испрашува помошници на Лепен поради наводните лажни работни места во ЕУ | Правдико

Правдико

   

Франција: Полицијата испрашува помошници на Лепен поради наводните лажни работни места во ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Француската судска полиција го испрашуваат телохранителот на крајна десничарскиот кандидат за претседател Марин Лепен и шефот на кабинетот во врска со истрагата за наводната злоупотреба на фондовите на Европската унија, изјави нејзиниот адвокат Марсел Сесалди.

Испрашувањето, како и вчерашната рација во седиштето на партијата Национален фронт (FN), се дел од истрагата за исплата на хонорари на помошници во европскиот парламент иако тие наводно воопшто не работеле во парламентот туку биле на други работни места, пренесува Reuters.

Адвокатот изјави дека аферата е манипулација со цел дестабилизирање на изборната кампања на Лепен. Таа претходно негираше дека сторила нешто да плати парламентарни соработници, изјави нејзиниот адвокат во средата.

Марсел Сесалди рече дека аферата е „манипулација” со цел дестабилизирање на изборната кампања на Националниот фронт, чијашто кандидатка за пролетните претседателски избори, според сите анкети ќе победи во првиот изборен круг.

Лепен претходно негираше каква и да е злоупотреба.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико