Француската Влада поднесе оставка, Мануел Валс нов премиер | Правдико

Правдико

   

Француската Влада поднесе оставка, Мануел Валс нов премиер

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Владата на францускиот премиер Жан-Марк Ејро вчера попладнето (31.03) поднесе оставка, соопшти прес-службата на владиниот Кабиент.

1687381-les-10-secrets-de-manuel-valls

Француските медиуми јавија дека за нов премиер се очекува да биде именуван актуелниот француски министер за внатрешни работи Мануел Валс.

Како што јави дописникот на МИА од Париз, оставката на француската Влада беше очекувана по катастрофалните резултати на владејачките социјалисти на локланите избори, чиј втор круг се одржа вчера.

Локалните избори се сметаат за тест за парламентарните избори по две години.

Препорачуваме

Партнери на Правдико