„Фридом хаус“: Македонија и понатаму во групата „преодни влади или хибридни режими“ | Правдико

Правдико

   

„Фридом хаус“: Македонија и понатаму во групата „преодни влади или хибридни режими“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

„Преодни влади или хибридни режими“ и понатаму е групата во која останува Македонија во последниот извештај на „Фридом хаус“, со наслов „Држави во транзиција“.

freedomhouse

Македонија беше деградирана на ова ниво во минатиот извештај на „Фридом хаус“. Во најновиот се наведува дека Македонија продолжува да забележува пад, особено во категориите: изборен процес и граѓанско општество. Од седум земји на Балканот, четири забележаа пад, главно поради ситуацијата во медиумите и во судството. Освен Македонија, меѓу нив се Босна и Херцеговина, Србија и Црна Гора. Владините реформи и чекорите за борба против корупцијата ѝ донесоа напредок на Албанија.

Извор: МЕТА.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико