Фрлиле 2,5 тони дрога во Јадранското Море и побегнале | Правдико

Правдико

   

Фрлиле 2,5 тони дрога во Јадранското Море и побегнале

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Италијанската полиција Гуардија ди Финанса во крајбрежните води на Јадранското Море откри моторен чамец во кој имало 2,5 тони дрога. Претпоставките се дека марихуаната била натоварена во албанскиот град Валона, а крајната дестинација до која требало да стигне е Италија.

Албанските медиуми, кои се повикуваат на извори на италијанската полиција, јавуваат дека по откривањето на чамецот, дрогата била фрлена во морето, а чамецот со голема брзина испловил во водите на Црна Гора. Во истрагата се вклучени полициите на Италија, Албанија и на Грција.

Во Црна Гора сè уште не се откриени лицата што ѝ избегаа на италијанската полиција. Албанските медиуми, кои се повикуваат на извори на полициите на трите држави, нагласуваат дека дрогата била наменета за евроскиот наркопазар.

К. М.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико