„Газпром“ ги отфрли обвиненијата на ЕУ | Правдико

Правдико

   

„Газпром“ ги отфрли обвиненијата на ЕУ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рускиот енергетски гигант „Газпром“ ги отфрли обвиненијата на ЕУ за злоупотреба на својата позиција на пазарот, тврдејќи дека обвиненијата се „неосновани“.

gazprom-650x355

„Газпром“ соопшти дека „строго се придружуваат кон сите норми на меѓународното право и националното законодавство“ во земјите во кои извезува.

Одговорот доаѓа неколку часа откако регулаторното тело на ЕУ оцени дека „Газпром“ остварил нефер профит во осум земји од Европа.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико