Германија бара Фејсбук да брише лажни вести | Правдико

Правдико

   

Германија бара Фејсбук да брише лажни вести

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

По обвинувањата на германски политичари дека Русија подготвува хакерски напади врз германската јавност во пресрет на федераните парламентарни избори наредната година, претставници на повеќе партии бараат социјалната мрежа Фејсбук да преземе акции против ширење на лажни вести и бришење на постови во кои се манипулира со потенцијалните гласачи.

13122016141835_web_bundestang

Германски политичари бараат да се засилат казните за тие што шират дезинформации и со тоа ја доведуваат во заблуда германската јавност.

Заменик координаторот со парламентарната група на Социјалдемократската партија на Германија (СПД) во Бундестагот, Томас Оперман за германските медиуми вели дека владејачката коалиција ќе ги искористи сите правни механизми за да се бори против измислени извештаи, конспиративни терории, омраза и субверзивни активности на интернет.

Тоа, според Оперман, вклучува и притисок кон Фејсбук за брзо бришење на лажни извештаи од својата платформа.

Пратеникот на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел, Патрик Сенсбург тврди дека треба да бидат казнети сите дезинформации кои имаат за цел да ја дестабилизираат земјата.

Претходно и канцеларката Меркел и вицеканцеларот Зигмар Габриел предупредија од активности на т.н, „социјални ботови“, кои шират лажни вести на интернет.

За разлика од говорот на омраза кој релативно лесно може да се санкционира согласно германските закони и постоечки механизми, проблемот со лажните вести на социјалните мрежи е што за нив нема соодветна легислатива, а често пати се преплетува со индивидуалните права и слободи и правото на слобода на изразување.

Дел од лажните и манипулативни вести прво се постираат како мислење на индивидуалци, што е дозволено со германските закони, за потоа тие да се дистрибуираат преку социјаните мрежи како вистински вести што има сериозно влијание на германската јавност.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико