Германија ја заврши ратификацијата на протоколот за НАТО | Правдико

Правдико

   

Германија ја заврши ратификацијата на протоколот за НАТО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија во САД го предаде официјалниот документ за ратификација на протоколот за пристапот на Република Северна Македонија во НАТО.

„Со тоа во Германија постапката за ратификација за пристапување на Северна Македонија во НАТО е завршена“, стои во денешното соопштение од Германската амбасада во Скопје.

Германскиот Буденстаг го ратификуваше пртоколот за члеснтво во НАТО на 6 јуни годинава.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико