Германија ќе го екстрадира Пучдемон во Шпанија | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Германија ќе го екстрадира Пучдемон во Шпанија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германското обвинителство донесе одлука за екстрадиција на поранешниот каталонски претседател Карлес Пучдемон во Шпанија.

Пучдемон вчера приложи жалба до шпанскиот Врховен суд и побара отфрлање на обвиненијата за бунт и злоупотреба на државните фондови кои се подигнати против него заради минатогодишниот референдум за независност.

Во жалбата на 85 страници, Пучдемон ги негира обете кривични дела и тврди дека немало насилства на 1 октомври, на денот на референдумот, што е предуслов за обвинението за бунт.

Пучдемон пред повеќе од една недела беше уапсен и затворен во Германија, додека се враќаше од Финска во Белгија, каде што живееше во егзил, откако шпанскиот суд по него издаде европска потерница.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико