Германија одобри уште 2,6 милијади евра за бегалците | Правдико

Правдико

   

Германија одобри уште 2,6 милијади евра за бегалците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германија издвои додатни 2,6 милијарди евра оваа година како помош за германските покраини во соочувањето на масовниот прилив на бегалци. Тоа значи дека канцеларката Ангела Меркел до сега дала 9,5 милијарди евра.

03112016125532_web_angela_merkel_epa_main_2_2

Иако германските покраини се одговорни за решавање на прашањата со бегалците, поради специфичната ситуација, Владата се решила да им помогне, соопштува „Асошиетед прес“.

Одговорот за бегалската криза, кој вклучува и засилување на безбедносните мерки на границите на ЕУ, ќе ја чини германската канцеларка 21 милијарди евра, пишува германски весник.
Владата осигура и додатни 1,16 миилијарди евра за следната година.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико