Германија протера руски шпион | Правдико

Правдико

   

Германија протера руски шпион

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

41F7C7FD-65F2-4243-AD80-2A885D4130C9_w640_r1_s_cx28_cy9_cw72Германија протера лице обвинето дека шпионирало за Москва уште пред падот на Берлинскиот ѕид во 1989 година.

Сојузното обвинителство соопшти дека станува збор за Андреас Аншлаг кој бил пуштен од затвор вчера и депортиран за Русија.

Лани од затвор беше пуштена неговата сопруга. Тие се претставувале како Австријци кои од Јужна Америка се доселиле во Германија. По нивното апсење во 2011 година беа осудени за предавање тајни документи на Европската унија и НАТО до Руската разузнавачка служба.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико