Германија усвои закон за шпионирање сојузници | Правдико

Правдико

   

Германија усвои закон за шпионирање сојузници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пратениците во Германија усвоија закон кој ѝ овозможува на разузнавачката агенција БНД да шпионира институции на Европската Унија и на други земји-членки на асоцијацијата.

bundestag-860x564

Ова е дел од пакетот закони што се однесуваат на мерките за унапредување на надзорните шпионски активности, јавуваат светските агенции.

Со законот е предвидено воспоставување комисија од независни судии, која ќе мора да биде известена кога БНД ќе ги шпионира сојузниците.

Предвидено е шефот на разузнавачката служба еднаш годишно да одговара на пратенички прашања.

Мерките се побарани откако поранешниот соработник на НСА, Едвард Сноуден, објави документи што укажуваат дека БНД ѝ помагала на американската НСА при шпионирање цели, како што се групацијата „Ербас“, францускиот претседател и Европската комисија.

Извор: Мета

Партнери на Правдико