Германија: За дезинформации и говор на омраза казни во висина и до 50 милиони евра | Правдико

Правдико

   

Германија: За дезинформации и говор на омраза казни во висина и до 50 милиони евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германската влада ги одобри паричните казни кои се движат и до сума од 50 милиони евра за сите онлајн медиуми кои во рок од седум дена нема да ги отстранат дезинформациите и говорот на омраза.

„Злосторствата на омраза против кои не се бориме ефикасно претставуваат голема опасност за  отвореното, слободно и демократско општество”, соопшти во средата владата.

Во него се додава дека извршните директори на групите на социјалните мрежи ризикуваат на индивидуално ниво  да бидат казнети до пет милиони евра, ако не успеат да се усогласат со донесените владини мерки, пренесе АФП.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико