Главното рочиште за случајот „Сопот“ повторно одложено | Правдико

Правдико

   

Главното рочиште за случајот „Сопот“ повторно одложено

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Главното рочиште за случајот „Сопот“ кој датира од 2003 година денеска повторно беше одложено. Поради промена на судечкиот судија, главната расправа беше закажана за крајот на април.

Специјалното јавно обвинителство во ноември минатата година го побара предметот „Сопот“ врз основа на јавно објавен прислушуван разговор со цел да утврди дали е надлежно за овој случај. Од тогаш предметот се наоѓа во Советот на јавни обвинители, а претседателот на советот, Петар Аневски, по последната средба со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева не соопшти дали ќе разговараат за предавањето на овој предмет на СЈО.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико