Го измамил дека за 3.000 денари ќе му набави инвалидска количка за сопругата | Правдико

Правдико

   

Го измамил дека за 3.000 денари ќе му набави инвалидска количка за сопругата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Непознато лице со лажно претставување дека е од Фондот ПИОМ измамило 65-годишен жител на Ресен дека ќе му набави инвалидска количка за неговата сопруга и побарало да плати 3.000 денари, а дека другите пари ги покривал Фондот.

Ошететниот му ги дал парите со ветување дека количката ќе ја добие за два дена. По неколку обиди да стапи во контакт со лицето, пријавителот заклучил дека се работи за измама. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико