Го убил деда си заради имотот | Правдико

Правдико

   

Го убил деда си заради имотот

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Ш. (21) и А.Н. (20) и двајцата од село Пласница поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело -“убиство“ предвидено и казниво според чл.123 ст.1 од КЗ на Р.М.

mvr

Пријавените се сомничат дека на 11.10 2014 година во периодот меѓу 20,30 – 22,30 часот го нападнале и убиле 71 годишниот Риза А. исто така од Пласница. Имено, пријавените се познавале со жртвата, А.Ш бил негов внук од син и живеел во истата куќа со Риза А. а и второпријавениот А.Н. честопати доаѓал во домот на жрвата. Според документираните сознанија од истрагата мотивот за извршување на кривичното дело произлегол од разговорите што ги слушнал првопријавениот од жртвата кој во повеќе наврати изјавувал дека имал намера да се ожени со жена од Р.Албанија, а целокупниот имот ќе го подарел на идната сопруга.

Така, на 11.10.2014 год. околу 20,30 часот пријавените се сретнале пред продавницата во с.Пласница, каде првопријавениот му предложил на второпријавениот да му помогни за да извршат убиство врз неговиот дедо Риза А. појаснувајќи му го мотивот за убиството. Второпријавениот го прифатил предлогот и веднаш по договорот се упатиле кон куќата на жртвата. Од помошниот објект-плевна во дворот на имотот А.Ш. земал еден копач, додека А.Н зел дрвена рачка од секира и потоа од терасата преку терасната врата влегле во внатрешноста на куќата. Откако утврдиле дека жртвата е во кујната на долниот дел (приземјето) од куќата, А.Ш. од горниот спрат, од една од собите зел две женски марами со кои се  маскирале за да не бидат препознати.

Потоа по внатрешните скали се симнале на приземјето и се поставиле во претсобјето, лево и десно од вратата на кујната, со намера да ја сочекаат жртвата. По кратко време од кујната излегол Риза А. кој во рацете носел послужавник со филџани и други работи и во истиот момент А.Н  со рачката од секирата замавнал према оштетениот и го удрил во слепочницата. Од ударот на жртвата му паднал послужавникот, по што почнал да се брани и успеал да му ја земе рачката од секирата. Додека жртвата се борел со А.Н. од зади му пришол А.Ш и со копачот го удрил во грбот. Жртвата била совладана и после неколку удари со посочените орудиј Риза А. починал на местото на настанот.

Пријавените потоа ја заклучиле влезната врата од внатрешна страна со клучот кој бил во бравата, се качиле на спратот, отишле во собата која ја користел Риза А, побарале пари но не успеале да најдат и повторно преку терасата слегле во дворот, а со себе ги зеле и предмети со кои го извршиле кривичното дело. Преку нивите се упатиле кон реката Треска на место викано „Шаварите“, каде ги фрлиле предметите во реката.

По низата мерки и активности во рамки на истрагата завчера пријавените се приведени во  ПС ОН Македонски Брод, при што во целост го признале и појасниле кривично дело. Од страна на судија на претходна постапка на двајцата им е одредена мерка притвор во траење од по 30 дена.

Извор: МВР

Партнери на Правдико