Голема антитерористичка операција во Германија, уапсени осумина Балканци | Правдико

Правдико

   

Голема антитерористичка операција во Германија, уапсени осумина Балканци

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во германскиот град Оберхаусен во текот на ноќта е спроведена голема антитерористичка операција во која уапсени се осум луѓе, јави „Билд“.

Околу 4 часот утрово 150 полицајци влегле во седум куќи во сопствеништво на големо семејство во Оберхаусен. Се претпоставува дека се работи за терористичка ќелија.

Портпаролот на полицијата рекол дека членовите на семејството се под сомнение дека соработувале со Исламската држава и дека ја финансирале терористичката организација. Тој нагласил дека засега нема докази дека и самото семејство планирало терористички напади.

Меѓу уапсените се мажи и жени на возраст од 19 до 58 години. Седуммина од нив имаат германски пасоши, но дошле од Балканот, пишува „Билд“. Едно лице е од Босна и Херцеговина.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико