Правдико

   

Голема полициска акција низ Германија, се претресуваат џамии, станови и канцеларии

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

germanciМинистерството за внатрешни работи на Германија соопшти дека полицијата во вторник наутро покрена рации во џамии, станови и канцеларии во десет германски покраини, а властите ги забраниле активностите на групата обвинета за регрутирање на борци за таканаречената Исламска држава.

Портпаролката на ова министерство рече дека организацијата DWR „Вистинска вера“ е мрежа за регрутирање на борци за Исламска држава, но нагласи дека ништо не укажува дека оваа организација самата планирала напад, пренесува Reuters.

Детали за акцијата ќе бидат соопштени во текот на денот.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико