Google го доби последниот случај против „правото на заборав“ | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Google го доби последниот случај против „правото на заборав“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

„Правото на заборав“ не е загарантирано во целиот свет, се наведува во новата одлука на суд во Јапонија по тужбата на компанијата Google.

Google во вторникот ја доби најновата тужба во врска со резултати од пребарување (search), кога судот во Јапонија пресуди дека компанијата не мора да ги отстрани линковите на статии за човек уапсен поради детска порнографија, пишува Wall Street Journal.

Правото нешто да биде заборавено не е загарнтирано ширум светот, се наведува во одлуката на судот.

Во Европа, Google ја прилагоди својата алатка за пребарување со цел да биде во согласност со правато на поединци да бидат отстранети од Google search. Европската унија сака ова правило да се применува на глоблано ниво. Суд во Франција минатата година пресуди дека правилото ќе се применува за сите домени на Google ширум светот.

Но јапонскиот суд очигледно не е посветен на ваквиот концепт. Судот реши дека резултатите на Google се форма на говор и нивната рестрикција може да води до ограничување на говорот, пишува The Wall Street Journal.

Извор: Макфакс

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико