Гостиварец извршил повеќе од стотина кражби во Охрид, Струга и во Кичево | Правдико

Правдико

   

Гостиварец извршил повеќе од стотина кражби во Охрид, Струга и во Кичево

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Гостиварецот Џ.И. (22) од селото Дебреше, извршил повеќе од стотина кражби во Охрид, Струга и во Кичево.
Канцеларијата за криминалистички работи од Струга му поднесе кривична пријава со која го товари за сторени тешки кражби, извршени во продавници и во јавни установи во Струга.

svr-ohrid (1)

Во периодот од 2009 до 2016 година, пријавениот Џ.И. на подрачјето на СВР Охрид кривично е пријавен за сторени вкупно 104 кривични дела и тоа 38 дела на подрачјето на полициската станица Охрид, 30 на подрачјето на Струга и 36 на подрачјето на Кичево.

Гостиварецот провалувал во продавници, куќи, месарници, туристички агенции, аптеки, бутици, патнички автомобили, од каде крадел пари и други предмети, со што стекнал противправна имотна корист од околу 600.000 денари.

Во Охрид извршил повеќе кражби, откако на први јули оваа година излегол од затвор.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико