Гостиварец правел лажни фејсбук профили со слики од 28-годишна девојка од Вранешница | Правдико

Правдико

   

Гостиварец правел лажни фејсбук профили со слики од 28-годишна девојка од Вранешница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кичевската полиција поднесе кривична пријава против 27-годишен гостиварец за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“.

Како што информираат од МВР, во периодот од 2010 до 2018 година, пријавениот, без претходна согласност, презел фотографии на 28 годишна девојка од село Вранешница, кичевско, поставени на социјалната мрежа „Фејсбук“.

Потоа истите ги користел за креирање на лажни профили на повеќе социјални мрежи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико