Градел хотел на диво, на земјиште на МПЦ | Правдико

Правдико

   

Градел хотел на диво, на земјиште на МПЦ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против М.Ќ. (56) од струшкото село Биџево, за кого, според полицијата, постои основан сомнеж дека бесправно градел.

politsija-3

Пријавениот, без одобрение за градење, продолжил со градба на туристичко-угостителски објект во местото Еленско, во близина на хотелот „Макпетрол“ на струшкото крајбрежје.

Се работи за доградба на 11 единични објекти, исто така бесправно почнати со градба во 1993 година. Пријавениот сакал да ги догради и да прикаже дека се изградени пред 2011 година, за да ги легализира во согласност со Законот за постапување со бесправно изградените објекти, кој важи за објекти изградени пред оваа година.

Градежен инспектор на Општина Струга извршил инспекциски надзор на објектите градени на државно земјиште, при што било констатирано дека инвеститор на доградбите е сега пријавениот и дека градбите немаат градежно-техничка документација и одобрение за градба.

Уште во 1993 година, од страна Републичкиот инспектор за градежништво и урбанизам, е донесено решение за запирање на бесправно почнатата градба, како и решение за уривање на дополнително изградените делови од објектот.

Од увидот во имотниот лист, утврдено е дека предметната катастарска парцела кај селото Калишта е предмет за денационализација, по барање на МПЦ, односно манастирот „Св. Богородица“.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико