Градежните работници на „Актор“ од денеска во штрајк | Правдико

Правдико

   

Градежните работници на „Актор“ од денеска во штрајк

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Стотина градежни работници, ангажирани од грчката компанија „Актор“ која работи на автопатот Демир Капија – Смоквица, од денеска најавија штрајк, незадоволни што компанијата не им исплатитла две плати.

aktor

Вчера тие ги бојкотира редовните активности, бидејќи компанијата не го исполнила ветувањето дека ќе им ги исплатат платите пред велигденските празници.

Работниците се жалат и дека компанијата нема ист однос кон македонските и кон грчките работници.

Грчката градежна фирма во 2012 година го доби тендерот за изградба на 28-километарската делница.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико