Кан забрани носење буркини на плажа | Правдико

Правдико

   

Кан забрани носење буркини на плажа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Францускиот град Кан забрани одење на плажа во буркини, костим за капење кои го покрива целото тело, соопштија локалните власти.

burkini

Градоначалникот Давид Лиснард ја потпишал одлуката во која се наведува дека пристапот на плажите им се забранува на сите кои не носат костим за капење и кои не ги почитуваат добрите обичаи и секуларноста, што е еден од основните принципи на Републиката.

„Носење костим за капење кој прикажува верска припадност, во момент кога Франција и светилиштата се мета на терористички напади, може да доведе до нарушување на јавниот ред и треба да се спречи“, се наведува во одлуката.

Градскиот претставник, Тијери Могул рече дека градските власти не забрануваат носење на верски обележја на плажа, но оти „облека која симболизира посветеност на терористичките движена“ е неприфатлива.

Безбедносните мерки во Франција се подигнати на највисоко ниво после серијата терористички напади.

Извор: Мета

Партнери на Правдико