Граѓаните имаат 3,8 милијарди евра во банките | Правдико

Правдико

   

Граѓаните имаат 3,8 милијарди евра во банките

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Македонските граѓани имаат заштеда во банките и штедилниците во земјава од 3,8 милијарди евра, покажуваат податоците на Фондот за осигурување депозити на Република Македонија. Директорот на Фондот, Борче Хаџиев, вели дека половина од штедните влогови се во евра, а половина во денари. Во интервју за новинската агенција МИА, тој посочува дека депозитите на граѓаните се безбедни и сигурни.

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико