Грчкиот парламент го усвои законот за производство на медицински канабис | Правдико

Правдико

   

Грчкиот парламент го усвои законот за производство на медицински канабис

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со големо мнозинство грчкиот парламент го усвои законот за производство на медицински канабис.

Против законот гласаа пратениците на Нова демократија, Комистичката партија, Златна зора и Сојузот на централистите.

Според грчките власти, медикаментите имаат корисно дејство, а законот дава можност за лесен пристап на пациентите до готови фармацевтски производи од канабис. Според нив, на овој начин ќе се регулираат производството, контролата и дистрибуцијата на медикаментите, а ќе се промовираат и инвестиции во овој сектор.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико