Грција ќе добие финансиска помош од 8,5 милијарди евра | Правдико

Правдико

   

Грција ќе добие финансиска помош од 8,5 милијарди евра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министрите за финансии од Еврогрупата во Луксембург постигнаа договор на Грција да и дадат нов заем од 8 ипол милијарди евра.

На состанокот учествуваше и генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард која изјави дека ќе му предложи на ММФ заедно со еврозоната да учествува во планот за помош на Грција.

На Грција во идниот месец и пристигнува да исплати над седум милијради евра врз основа на стари кредити. За да ги отплати е е неопходна меѓународна помош.

Грција е во процес на спроведување реформи како услов за натамошна помош од европските кредитори.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико