Грција: Усвоени закони неопходни за нова транша помош | Правдико

Правдико

   

Грција: Усвоени закони неопходни за нова транша помош

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчкиот парламент со тесно мнозинство го усвои сетот закони за реформи, неопходни за обезбедување нова транша за меѓународна помош од најмалку 8,5 милијарди евра.

Acropolis-By-Night-Athens-Greece

Опозицијата 11 часа се обидела да го одложи гласањето, но партиите од власта ги изгласале членовите од законот околу кои што коалиционите партнери не се согласувале.

Контроверзниот член кој што се однесува на млекото е изгласан со 152 гласови „за“ и 135 „против“ во парламентот во кој што има 300 пратеници.

Следниот закон, кој што се однесува на реформи на банките, поминал со 151 глас „за“ и 136 „против“.

Извор: Нетпрес

Препорачуваме

Партнери на Правдико