Грција враќа 6,8 милијарди евра од долгот | Правдико

Правдико

   

Грција враќа 6,8 милијарди евра од долгот

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчката влада утринава дала налог за отплата на 6,8 милијарди евра од долгот кон кредиторите, соопшти министерството за финансии.

2015-01-07_Greece-euro_605

Станува збор за пари кои Грција им ги должи на Европската централна банка, Меѓународниот монетарен фонд и на Централната банка на Грција. ЕЦБ ќе добие 4,2 милијарди евра, а ММФ 2,05 милијарди, кои се заостанатата рата што требаше да биде исплатена до 30 јуни. Грција, исто така, ќе ѝ исплати 500 милиони евра на Централната банка за добиениот заем.

Грчките банки денеска, по три недели, повторно се отворени, а на сила и понатаму остануваат мерките за контрола на капиталот, кои имаат цел да ги спречат прекумерното подигнување пари и економски колапс. Берзата во Атина и понатаму е затворена.

Ова се први знаци на стабилизација, но разговорите за третиот пакет финансиска помош за Грција доправ треба да почнат. Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека исплатата на помошта ќе почне откако Атина ќе ги исполни условите.

Извор: Мета.мк

Партнери на Правдико