Грците нервозни: Столтенберг четирипати рече „Македонија“ | Правдико

Правдико

   

Грците нервозни: Столтенберг четирипати рече „Македонија“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Именувањето на Македонија под уставното име од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предизвика реакции во Грција.

Jens-Stoltenberg

Грчките претставници на заедничкиот состанок на министри за надворешни работи и за одбрана на ЕУ реагирале веднаш штом Столтенберг почнал да нè именува „Македонија“.

Грција планира да испрати протестна нота од постојаното претставништво на Грција во НАТО до генералниот секретар за да реагира за оваа постапка на Столтенберг и за прекршувањето на нивното барање Македонија да биде именувана постојано под привремената референца.

Грчкиот весник „Прото тема“ забележува дека Столтенберг дури четирипати нè именувал „Македонија“, отворено, без никаков проблем.

„Неколку дена откако прегрнат танцуваше и со министерот за надворешни работи, Никос Коѕиас, ја пееше „We are the world“, генералниот секретар четирипати го именуваше Скопје како Македонија“, забележува весникот, потсетувајќи на забавата во Анталија на министрите за надворешни работи на државните-членки на НАТО, каде Коѕиас и министерот Никола Попоски остварија средба.

Изјавите предизвикаа голем интерес во грчките медиуми, кои го осудуваат фактот што генералниот секретар, говорејќи дека треба да се избегне насилството во Македонија, заборавил да нè именува како БЈРМ и се осудил да го користи уставното име.

На состанокот во Брисел, од грчка страна учествуваше министерот за одбрана Панос Каменос, кој како ултрадесничар има покажано дека е особено чувствителен за прашањето за името. За време на дискусиите, Каменос истакнал дека НАТО треба да соработува со проектот ЕУФОР Алтеа за да се спречи можна дестабилизација и проблеми на Балканот, да се спречи влез на џихадисти кои би можеле да предизвикаат големи проблеми.

„Двете организации треба да соработуваат на политичко ниво за да се изолираат можностите да се шири екстремизмот, фундаментализмот, иредентизмот и националистичките идеи кои го дестабилизираат Балканот. Нема да дозволиме на Балканот да се прошират групи кои сакаат да предизвикаат дестабилизација и особено сме внимателни на провокациите што ги гледаме во последно време на целиот регион на Балканот“, изјавил Каменос.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико