Груевски ќе чека упатен акт за во „Шуто Оризари“ | Правдико

Правдико

   

Груевски ќе чека упатен акт за во „Шуто Оризари“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Осудениот експремиер Никола Груевски одлуката на Апелацискиот суд за затворската казна треба да ја добие во писмена форма. Потоа судијата за извршување санкции треба да му достави упатен акт со датум за денот кога ќе треба да оди во затвор.

 

По ова, Груевски може да бара одложување на издржување на затворската казна, со точно наведени причини. Ако биде одбиен има право на жалба до Кривичниот совет.

Освен одложување на затворската казна, Груевски до Врховниот суд може да поднесе и барање за вонреден правен лек за преиспитување на пресудата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико