Груевски сакал со голема бетонска топка да го урива „Космос“ | Правдико

Правдико

   

Груевски сакал со голема бетонска топка да го урива „Космос“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во кривичниот суд се репродуцираат 26 бомби за предметот ТНТ, од кои 16 не се јавно објавени.

Повеќето од бомбите се прислушувани разговори меѓу Никола Груевски и Миле Јанакиески и нивната интензивна комуникација за уривање на објектот. Груевски бил заинтересиран за секој детаљ од постапката, па во една од снимките го прашува Јанакиески дали може Цаноски да тужи и да добие. На тоа Јанакиески му вели: „Ќе го јадат Коце и Тони“ притоа мислејќи на поранешните градоначалници на Скопје и општина Гази Баба.

Во еден од разговорите од 2 август Груевски му вели на Јанакиески: „Нема ли некоја фирма да се најде? Имало некоја топка. Сум ја видел на Запад и на телевизија и кога ќе се заниша со 5-6 удари половина зграда паѓа“. Јанакиески му потврдува дека чул и тој за таква бетонска топка која со 5 удари ја урива зградата. „Да видиме во градежните фирми, нема ли некоја подобра механизација?“, го прашува Груевски ексминистерот за транапорт и врски.

Случајот ТНТ на специјалното јавно обвинителство се однесува на уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Меѓу обвинетите за уривањето на „Космос“ се и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и поранешниот градоначалник на општина Гази Баба, Тони Трајковски. Според обвинението на СЈО, обвинетите во 2011 година сториле кривично дело од политичка омраза со уривање на комплексот „Космос“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико