Група кипарски Грци поднесоа тужба против Турција пред Хаг | Правдико

Правдико

   

Група кипарски Грци поднесоа тужба против Турција пред Хаг

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

turkey-flag-97280Група кипарски Грци поднесоа тужба против турската Влада пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Тие бараат отпочнување истрага за злосторствата на Турција на територијата на Кипар, делумно и поради континуираното населување на турски жители на окупираната територија, се наведува во соопштението.

Тужбата е поднесена од кипарскиот европратеник Костас Мавридис и асоцијацијата „Кипарци против турските воени злосторства“.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико