Ѓукановиќ: Црна Гора е на добар пат да добие покана за членство во НАТО | Правдико

Правдико

   

Ѓукановиќ: Црна Гора е на добар пат да добие покана за членство во НАТО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ вчера во Парламентот изјави дека земјата е на добар пат да ги исполни очекувањата на сојузниците околу условите за членство во НАТО, објави „Блиц.рс“

Milo-G-ukanovik

Тој рече дека неговата Влада до крајот на мандатот очекува да добие повик за влез на Црна Гора во Алијансата.

Ѓукановиќ нагласи дека последните анкети покажуваат раст на поддршката од граѓаните за влез во Алијансата, која изнесува околу 38 отсто, и изрази очекување дека наскоро ќе биде остварена и мнозинска поддршка, каква што постои во Парламентот.

Црногорскиот премиер најави можна посета на високи претставници на НАТО на Црна Гора.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико