Ѓуленистите на суд ќе се појават во униформи како во Гвантанамо | Правдико

Правдико

   

Ѓуленистите на суд ќе се појават во униформи како во Гвантанамо

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Турското Министерство за правда почна подготовки за предлогот на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган осомничените членови на движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен на суд да се појават во униформи како во Гвантанамо.

Ердоган предлогот го најави на церемонијата по повод годишнината од неуспешен воен удар.

Турските власти го обвинуваат движењето на Ѓулен, кој живее во доброволен егзил САД, за организирање на пучот кој се случи на 15 јули минатата година.

Извор: ТВ24

Препорачуваме

Партнери на Правдико