Хаг-завршува расправата по тужбите за геноцид меѓу Србија и Хрватска | Правдико

Правдико

   

Хаг-завршува расправата по тужбите за геноцид меѓу Србија и Хрватска

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска завршува едномесечната усмена расправа во спорот меѓу Белград и Загреб, по взаемните тужби за геноцид на територијата на Хрватска во периодот од 1991 до 1995 година.

peace palace

Завршниот збор на судењето, односно можност да одговори на обвинувањата на Србија, на денешното рочиште го има хрватскиот правен тим, по што судот ќе ја заклучи расправата во овој спор кој трае веќе 15 години.

Конечната пресуда, за која не постои право на жалба, според очекувањата на експертите, би можела да биде јавно објавена до крајот на оваа или почетокот на 2015 година, а ќе биде задолжителна за двете држави.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико