Хан доаѓа во Скопје идната недела | Правдико

Правдико

   

Хан доаѓа во Скопје идната недела

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Последните случувања во Македонија го натераа еврокомесарот Јоханес Хан повторно да закаже патување во Скопје, во првата половина на идната седмица, информира неговата портпаролка, Маја Коцијанич, за „Мета“. Нејасно е дали неговата посета ќе се совпадне со таа на Викторија Нуланд, но САД и ЕУ се координираат.

han-gruevski

Коцијанчич изјави и дека дискусиите помеѓу политичките лидери се на критична точка. ЕУ очекува од сите нив да се однесуваат одговорно и конструктивно и да работат итно и со доверба за да го решат едното нерешено прашање.

За Европската комисија, Македонија се наоѓа во тешка состојба и не смее да губи време.

„Потсетуваме дека четворицата лидери потпишаа договор на 2 јуни и го потврдија на 19 јуни. Овој договор е основа за финален компромис,“ вели Коцијанчич за „Мета“.

„Компромисот е суштински елемент во демократијата. Политичката енергија мора да се фокусира, не на партиски прашања, туку на реформи како што стои во препораките на Комисијата“, заклучува портпаролката на Хан.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико