Харадинај пуштен од притвор, но останува во Словенија | Правдико

Правдико

   

Харадинај пуштен од притвор, но останува во Словенија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ramush_Haradinaj_367804233Лидерот на Алијансата за иднина на Косово, Рамуш Харадинај, кој вчера беше уапсен на љубљанскиот аеродром, е пуштен од притвор по сослушвањето пред истражен судија во Крањ, пренесуваат медиумите.

Сепак, Харадинај, мора да остане во Словенија додека не се разјасни дали меѓународната потерница по него сè уште е активна или не, изјавил државниот обвинител, Маринка Јерај.

Меѓународната потерница по него е распишана од српските власти во 2006 година.

Хашкиот суд го ослободи Харадинај од одговорност по обвиненијата за воени злосторства над албански, српски и над ромски цивили во логорот на ОВК на Јабланица во 1998 година.

Конечната ослободителна пресуда е донесена во ноември 2012 година.

Извор: МЕТА.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико