Харадинај се бранел со молчење пред судот во Хаг | Правдико

Правдико

   

Харадинај се бранел со молчење пред судот во Хаг

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рамуш Харадинај по завршувањето на сослушувањето пред Судот за воени злосторства во Косово рече дека ги послушал правните совети и се бранел со молчење.

Во изјава за косовските медиуми по напуштањето на судот во Хаг, тој нагласи дека по ова испитување нема други обврски кон Судот и најави дека ќе се врати во Косово и дека е подготвен за новите парламентарни избори.

„Го прифатив правниот совет да не одговарам воопшто на прашањата. Со ова моите правни обврски кон судот се завршија и други обврски немам. Ова е сето што можам го да кажам денеска. Нема некаков материјал, содржина за тоа за што станува збор и правниот совет беше да не навлегувам во дискусии. Не знам за што сум повикан, побарав објаснување, но не добив конкретен одговор. Поради мојата улога во Ослободителната војска на Косово, секако, но не за нешто конкретно“, изјави Харадинај.

Најави дека веднаш по враќањето во Косово ќе се вклучи во политичкиот живот.

„Се враќам, како и сите други во политиката, за да се доближам до граѓаните, со тие теми кои се во интерес на граѓаните. Подготвен сум за сè. Било да не повика собранискиот спикер за распуштање на парламентот или претседателот на државата за одредување датум за избори. Развојот на настаните не е едноставен, бев принуден да дадам оставка, да одиме на избори. За среќа, состојбата во Косово е стабилна“, изјави Харадинај.

По добивањето на поканата од специјалниот суд во Хаг, Харадинај поднесе оставка од премиерската функција, порачувајќи дека пред трибуналот сака да се појави како граѓанин, а не како премиер на Република Косово.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико