Хашкиот трибунал бара од Србија да им предаде тројца радикали | Правдико

Правдико

   

Хашкиот трибунал бара од Србија да им предаде тројца радикали

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

haski tribunalХашкиот трибунал бара од Србија да го измени законот за екстрадиција како би можеле да им предадат тројца радикали обвинети за непочитување на судот како што е случајот на Шешељ.

Хаг бара Србија да ги почитува меѓународните обврски .

Хашкиот трибунал истакна дека Србија треба итно да го измени законодавството за да биде во согласност со меѓународните обврски, вклучувајќи ги и исполнувањето на налозите за апсење и екстрадиција на радикалите Петар Јојиќ, Вјерица Радета и Јово Остојиќ, обвинети за непочитување на судот.

Тие се обвинети за попречување на сведоци во случајот против водачот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ.

“Србија не може да се повикува на нејзиното домашно право за да оправда неусогласеност на своите меѓународни обврски. Ако српското законодавство не е во согласност со меѓународните обврски, тоа мора итно да се измени и да се гарантира исполнувањето на тие обврски”, се вели во одлуката.

Судија на претходна постапка на Високиот суд во Белград донесе одлука дека во согласност со Законот за соработка со Хашкиот трибунал не се исполнети условите за предавање и апсење на радикали.
Хашкиот трибунал заклучи дека Србија е должна да соработува “, во кое било барање за помош”, дури и во случаи кои се однесуваат на непочитување на судот.

Министерот за надворешни работи во техничката влада на, Ивица Дачиќ, рече дека Србија нема да ги промени своите закони, бидејќи на тоа сугерира Хашкиот трибунал.

Тој рече дека предлозите на Меѓународниот суд под итно да го измени законот е обид да се изврши притисок врз Србија.

Претседателот на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал Расим Љајиќ изјави дека предлогот на Хашкиот трибунал е невообичаен и создава притисок.

Тој рече дека случајот против тројцата радикали било под јурисдикција на судот и дека ниту владата, ниту кој било друг државен орган не може да се меша во работата на судството.

Препорачуваме

Партнери на Правдико